Cdie-wloclawek.pl
Infrastruktura

Infrastruktura

Włocławek to jeden z najpowszechniejszych ośrodków z zakresu przemysłu chemicznego. Ponadto to centrum produkcji materiałów budowlanych, a także energetyczne i spożywcze. W mniejszym wymiarze, ale także miejscowość ta słynie z przemysłu papierniczego, maszynowego.
W rankingu Rzeczpospolitej Włocławek został zanotowany jako jedno z miast mających największą liczbę znaczących przedsiębiorstw. W klasyfikacji uplasował się na dziewiątym miejscu z dwóch tysięcy organizmów firmowych. W związku z tym, wyszczególnione są Brugmann, Anwil, Molewski, Indorama Ventures Poland, PSH Lewiatan, Delecta, WIKA Polska, Drumet Liny i Druty, Guala Closures DGS Poland.

Wśród najistotniejszych zakładów jakie niegdyś funkcjonowały należy wyróżnić fabryki maszyn rolniczych, fabryki mebli, Kombinat Budowlany fabryka domów, Ursus, fabryki fajansu, Zakłady Celulozowo-Papiernicze. Ponadto, należy też wspomnieć o Zakładzie Rybackim, jaki stanowi Państwowe Gospodarstwo Rybackie. Przy ul. Wiklinowej znajduje się także przestrzeń ponad trzydziestohektarowa. Na niej znajdują się Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego. To podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kilka lat temu udało się stworzyć potężną inwestycję przemysłową, jaka opierała się na budowie instalacji kwasu tereftalowego. Kosztowało to prawie 4 miliardy złotych. W 2013 roku natomiast doszło do stworzenia kolejnego bloku energetycznego przy Anwilu. Ponadto, warto też zwrócić uwagę kilka ważnych ośrodków takich jak Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Saniko, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.